Ból oczu bardzo często sygnalizuje stosunkowo niegroźne dolegliwości takie, jak choćby przeciążenie wzroku oraz problemy ze spojówkami, nie powinniśmy jednak go lekceważyć. Może być też objawem znacznie groźniejszych chorób, wśród których wypada wymienić choćby jaskrę oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Najczęściej reakcja bólowa pojawia się podczas zapalenia spojówek, te zaś często informuje nas o tym, że mamy problem z alergią i towarzyszy nieżytowi górnych dróg oddechowych. Bywa, że za jego winowajców uznaje się też drobnoustroje. W takim wypadku ból jest niewielki, a pacjenci uważają, że zdecydowanie bardziej dokuczliwe jest pieczenie oczu. Same oczy są w takim przypadku zaczerwienione, łzawią, a do tego wykazują się dużą wrażliwością na światło. Bywa i tak, że w kąciku oka można zaobserwować ropną wydzielinę.
Gdy bardzo silny ból pojawia się nagle, a do tego charakterystyczne jest dla niego promieniowanie do kości twarzy, a nawet na tył głowy, powodów do zmartwienia może być znacznie więcej. Niepokoić może zwłaszcza sytuacja, w której dolegliwościom bólowym towarzyszą problemy z ostrością widzenia oraz postrzeganie tęczowych kół wokół źródeł światła. W takim przypadku może istnieć ryzyko ataku jaskry, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, zwolnienie akcji serca oraz obfite pocenie się. W takim przypadku należy usiąść i powstrzymywać się przed opuszczaniem głowy. Znacznie lepsze rezultaty przynosi trzymanie jej wysoko i sięgnięcie po lek przeciwbólowy. Ataku jaskry nie wolno lekceważyć, wskazane jest więc zarówno wezwanie pogotowia ratunkowego, jak i udanie się na ostry dyżur. Innym źródłem bólu oczu może być zapalenie błony naczyniowej. W takim przypadku bólowi oczu towarzyszą dolegliwości bólowe związane z głową oraz złe widzenie, bywa zaś i tak, że mamy do czynienia z istotnym wzrostem ciśnienia w oku. Wśród najczęściej występujących powodów tej choroby wymienia się zaniedbane zęby zwłaszcza, jeśli do zmian chorobowych dochodzi przy korzeniach, nie bez znaczenia są jednak również niedoleczone migdałki.
Bywa jednak i tak, że źródło choroby jest niemożliwe do ustalenia i wiadomo, że częściej pojawia się u osób, które zmagają się z chorobami tkanki łącznej takimi, jak choćby reumatyzm. Leczenie jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii farmaceutycznej, po wystąpieniu objawów choroby zalecana jest więc złożona jak najszybciej wizyta u okulisty. Gdy mamy do czynienia z lekkim bólem oka, któremu towarzyszy ucisk, przyczyną problemu może być zespół suchego oka. Osoby, które mają do niego skłonności powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że niewskazane są w ich przypadku pomieszczenia klimatyzowane oraz długie siedzenie przed telewizorem.