Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem a Twoje centralne widzenie

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem wiodącą przyczyną utraty wzroku

Czy wiesz, że zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku i ślepoty u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych?

AMD występuje, gdy część siatkówki odpowiedzialna za ostre widzenie centralne, plamka, zaczyna się pogarszać. Widzenie centralne to pole widzenia, na którym można się skupić, aby wyraźnie widzieć obiekty, czytać lub prowadzić samochód. Ponieważ AMD wpływa na plamkę, choroba ta często powoduje stopniową utratę widzenia centralnego. AMD nie powoduje całkowitej ślepoty, ponieważ osoby dotknięte tą chorobą są w stanie widzieć, polegając na widzeniu obwodowym lub bocznym.

AMD jest zwykle diagnozowane jako suche lub mokre. Postać sucha występuje częściej niż mokra zwyrodnienia plamki. W suchym AMD, światłoczułe komórki w plamce żółtej stopniowo ulegają uszkodzeniu i powoli zaczynają zamazywać centralne widzenie w dotkniętym oku. Z biegiem czasu, centralne widzenie w dotkniętym oku może być powoli tracone, ponieważ plamka zaczyna się dalej pogarszać.

W postaci mokrej, zwyrodnienie plamki żółtej może prowadzić do poważniejszej utraty wzroku, ponieważ bardziej zaawansowane stadium choroby powoduje wzrost nowych naczyń krwionośnych pod siatkówką. Te nowe naczynia krwionośne są delikatne i mogą wyciekać krew i płyn, powodując uszkodzenia i blizny siatkówki, co prowadzi do dalszej utraty wzroku.

Wczesne i średnie stadia AMD zwykle przebiegają bez objawów. Jedynie kompleksowe badanie rozszerzone oka może wykryć AMD. Badanie oczu obejmuje test ostrości wzroku, który mierzy stopień widzenia, badanie rozszerzonego oka oraz użycie siatki Amslera. Siatka Amslera składa się z siatki linii prostych z centralnym punktem skupienia w środku. Osoba z AMD może zauważyć, że centralny obszar jest zaciemniony lub zgłosi, że linie są faliste. Jest to bardzo skuteczny i łatwy sposób monitorowania zmian w centralnym polu widzenia przez pacjenta i lekarza okulistę.

Oprócz wieku, inne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na rozwój AMD obejmują palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, ekspozycję na promieniowanie UV i historię rodzinną choroby. Ważne jest, aby utrzymywać zdrowy styl życia, który obejmuje rzucenie palenia, regularne ćwiczenia fizyczne oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Jedzenie diety bogatej w kolorowe warzywa i ryby może zwiększyć ilość witamin, które w naturalny sposób chronią oczy przed AMD. Możemy zalecić suplementy witaminowe i mineralne w oparciu o Twoje czynniki ryzyka i poziom rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

Wczesne wykrycie AMD jest najlepszym sposobem na kontrolowanie tego stanu i ograniczenie uszkodzeń wzroku. To tylko jeden z powodów, dla których tak ważne jest kompleksowe badanie wzroku u okulisty przynajmniej raz w roku.