Nowoczesne technologie a zdrowy wzrok

wpływ komputera na wzrokObecnie każdy z nas korzysta w swoim życiu codziennym z najróżniejszych nowoczesnych technologii oraz rodzajów oświetlenia. Mogą one oczywiście być bardzo pomocne, ale jednocześnie warto pamiętać o tym, że często są jednocześnie szkodliwe dla naszego wzroku. Każdy z nas powinien zatem dowiedzieć się, w jaki sposób można się uchronić przed tego typu zagrożeniami. Ekrany typu LCD i LED cieszą się aktualnie dużą popularnością i są właściwie standardem w urządzeniach elektronicznych. Spotkamy się z nimi zarówno w komputerach jak i smartfonach oraz tabletach. Technologia LED jest ponadto bardzo energooszczędna, dzięki czemu często stosuje się ją w oświetlaniu pomieszczeń – spotkamy się z nią zwłaszcza w biurach. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że technologia ta w każdym przypadku emituje światło niebieskie, które może bardzo źle wpływać na stan naszego wzroku; powoduje ono przede wszystkim szybsze starzenie się siatkówki oka. Po dłuższym kontakcie ze światłem niebieskim oczy szybko zaczynają się męczyć, pojawia się ich pieczenie oraz swędzenie, czasami również ból głowy czy bezsenność.

Postęp technologiczny sprawił jednak, że całkowite wyeliminowanie takiego światła z naszego życia codziennego byłoby właściwie niemożliwe – przeciwnie, korzystamy z nich coraz częściej. Najnowsze badania pokazują, że przynajmniej 85% ludzi w naszym kraju ma z nim kontakt każdego dnia, bowiem jest ono wykorzystywane na całe mnóstwo różnych sposobów. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w szkła okularowe z najnowszymi rozwiązaniami, dzięki którym będziemy mogli skutecznie uchronić się przed takimi właśnie zagrożeniami.

szkodliwe działanie komputera na wzrokZwyrodnienie plamki żółtej jest dolegliwością, na którą w chwili obecnej cierpi ponad 2 miliony Polaków. Blisko 600 tysięcy osób ma tę chorobę w bardzo zaawansowanym już stadium. Niestety jest to równoznaczne z ryzykiem całkowitej utraty wzroku. Choroba ta związana jest z uszkodzeniem siatkówki w jej centralnej części, czyli właśnie w plamce żółtej. Prowadzi to do stopniowego pogarszania się wzroku, a w efekcie – do całkowitej jego utraty. Istnieje wiele czynników które mogą znacznie przyczyniać się do powstawania tej choroby, ale obecnie jednym z najważniejszych z nich jest właśnie działanie światła niebieskiego na oczy. Z tego też powodu warto chronić swoje oczy w czasie korzystania z urządzeń wyposażonych w tę technologię.