W to Halloween uważaj na kostiumowe soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe do kostiumów

Gdy zbliża się Halloween i planowanie kostiumów staje się coraz bardziej poważne, wiele osób rozważa użycie nowatorskich lub kostiumowych soczewek kontaktowych jako sposobu na dodanie dodatkowego blasku. Niezależnie od tego, czy przebierasz się za kota, wampira, czy szukasz czegoś zabawnego, co świeci w ciemności, przebranie oczu może z pewnością dodać wykończenia do Twojego stroju. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kostiumowe soczewki kontaktowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojego wzroku. W przypadku niewłaściwego użytkowania i zakupu bez recepty od specjalisty, kostiumowe soczewki kontaktowe mogą powodować poważne infekcje, otarcia rogówki, a w niektórych przypadkach prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Ponieważ soczewki kontaktowe są uważane za wyrób medyczny, muszą być przepisane i dopasowane przez licencjonowanego specjalistę w dziedzinie okulistyki, zgodnie z FDA i Health Canada. Większość soczewek sprzedawanych w sklepach z nowościami i sklepach detalicznych nie jest zatwierdzona przez FDA lub Health Canada. Dzieje się tak dlatego, że materiał, z którego są wykonane, może porysować rogówkę, zniekształcić obraz lub spowodować infekcję. W rzeczywistości sprzedaż jakichkolwiek soczewek kontaktowych bez recepty jest nielegalna dla sprzedawców. Dlatego soczewki kontaktowe do kostiumów są często kupowane po obniżonych cenach online, gdzie przepisy są znikome.

Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się na używanie soczewek kontaktowych do kostiumów w Halloween lub w innym czasie w ciągu roku.

  1. Odwiedź swojego okulistę na dokładne badanie wzroku. Lekarz zmierzy również Twoje oczy pod kątem prawidłowego dopasowania soczewek kontaktowych i wyjaśni Ci, jak prawidłowo używać i dbać o soczewki. Ta zasada obowiązuje nawet jeśli masz doskonały wzrok.
  2. Kupuj soczewki kontaktowe tylko u sprzedawcy, który wymaga recepty i sprzedaje kolorowe soczewki zatwierdzone przez FDA.
  3. Pamiętaj, aby przestrzegać instrukcji dotyczących użytkowania, pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych.
  4. Jeśli wystąpi zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina, zdejmij soczewki i zasięgnij porady lekarza okulisty.
  5. Nie należy dzielić się soczewkami kontaktowymi z innymi osobami.
  6. Zaplanuj kontrolne badanie wzroku u swojego specjalisty.

Nie pozwól, aby impulsywny zakup w sklepie z kostiumami zniszczył Twój wzrok.