8 porad, jak pokonać zimową suchość oczu

Czym jest zimowa suchość oczu

Jednym z najczęstszych dolegliwości pacjentów w miesiącach zimowych jest suchość oczu. W chłodniejszym klimacie, zimne wiatry i suche powietrze, w połączeniu z suchym ogrzewaniem wewnętrznym mogą być receptą na dyskomfort oczu. Suchość i podrażnienia mogą być szczególnie uciążliwe dla osób noszących soczewki kontaktowe lub cierpiących na przewlekłą suchość oczu - stan, w którym oczy wytwarzają niskiej jakości film łzowy.

Surowe warunki pogodowe mogą zmniejszyć naturalną wilgotność oczu, a podrażnienie zwykle powoduje uczucie pieczenia lub swędzenia, które często prowadzi do pocierania lub drapania oczu, co może pogorszyć objawy. Czasami mamy wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce, a u niektórych suchość oczu może nawet powodować nadmierne łzawienie, ponieważ oczy starają się nadmiernie zrekompensować brak łez ochronnych. Przedłużająca się, nieleczona suchość oczu może również prowadzić do niewyraźnego widzenia.

Niezależnie od objawów, suche oczy mogą powodować znaczny dyskomfort podczas długich zim, a ulga może poważnie poprawić jakość Twojego życia.

Oto osiem wskazówek, które pozwolą Ci zachować komfort dla Twoich oczu podczas surowych zimowych miesięcy:

  1. Aby utrzymać nawilżenie oczu, stosuj sztuczne łzy/krople do oczu kilka razy dziennie. Jeśli masz chronicznie suche oczy, porozmawiaj z okulistą o najlepszym produkcie dla Twojego stanu.
  2. Pij dużo płynów - utrzymywanie organizmu w stanie nawodnienia pomoże również utrzymać wilgoć w oczach.
  3. Jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, w których panuje wysoka temperatura, użyj nawilżacza, aby przywrócić trochę wilgoci do powietrza.
  4. Spróbuj umieścić się z dala od źródeł ciepła, zwłaszcza jeśli wieje. Chociaż miły, przytulny ogień może urozmaicić idealny zimowy wieczór, pamiętaj o zachowaniu dystansu, aby suche oczy go nie zepsuły.
  5. Wpatrywanie się w komputer lub urządzenie cyfrowe przez dłuższy czas może dodatkowo wysuszyć Twoje oczy. Jeśli spędzasz dużo czasu wpatrując się w ekran, upewnij się, że często mrugasz i stosujesz zasadę 20/20/20 - co 20 minut patrz na 20 stóp w dal przez 20 sekund.
  6. Nie pocieraj oczu! To tylko zwiększy podrażnienie, a także może prowadzić do infekcji, jeśli twoje ręce nie są czyste.
  7. Daj swoim oczom odpocząć i wyłam okulary. Jeśli Twoje soczewki kontaktowe powodują dalsze podrażnienia, zrób sobie przerwę i załóż okulary na kilka dni. Porozmawiaj również ze swoim optometrystą o zmianie na kontakty, które są lepsze dla suchych oczu.
  8. Chroń swoje oczy. Jeśli wiesz, że będziesz się zapuszczać w trudne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne zimno lub wiatr, upewnij się, że nosisz ochronę. Postaraj się o duże, w 100% chroniące przed promieniowaniem UV okulary i czapkę z daszkiem, aby wiatr i drobinki nie dostawały się do oczu. Jeśli uprawiasz sporty zimowe, upewnij się, że nosisz dobrze dopasowane gogle narciarskie.

Jeśli po zastosowaniu tych wskazówek stwierdzisz, że nadal cierpisz, skontaktuj się z okulistą. Może się okazać, że Twój stan wymaga interwencji medycznej.