Najważniejsze objawy zmęczenia oczu

co szkodzi oczomOsoby dużo pracujące przy komputerze często cierpią z powodu wysuszonych oraz zmęczonych oczu. Wzrok jest dla nas jednak zbyt cennym zmysłem, abyśmy mieli go uszkadzać w taki sposób. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakie są najczęstsze objawy nadmiernego zmęczenia oczu i co właściwie możemy zrobić z tym problemem. Rozwój technologiczny przyniósł ze sobą całe mnóstwo zmian dla naszego życia codziennego, które widoczne są od wielu już lat. Z jednej strony jest to ogromne udogodnienie, ale jednocześnie niektóre zdobycze techniki mogą być dla nas również poważnym zagrożeniem. Czas jaki spędzamy przy komputerze lub przed telewizorem znacznie się wydłużył, co oczywiście bardzo źle wpływa na zdrowie naszych oczu. Stale są one zmęczone codziennym wpatrywaniem się w monitory. Warto w takim razie poznać najważniejsze sposoby na skuteczne radzenie sobie z czymś takim.

Wielu z nas dużo pracuje przy sztucznym oświetleniu oraz w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach – niesie to liczne zagrożenia dla naszych oczu. Ponadto w obecnych czasach żyjemy w zanieczyszczonym środowisku pełnym różnych substancji chemicznych, a bardzo często nie przestrzegamy także prawidłowej diety – wszystko to może wpływać na rozwijanie się u nas licznych alergii. Choroby cywilizacyjne jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie także mogą poważnie wpływać na nasze oczy. Zmęczone oczy to w wielu przypadkach efekt zbyt długotrwałej pracy przy komputerze. Pojawia się przy niej konieczność nieustannej adaptacji siatkówki do światła o zróżnicowanym natężeniu; ponadto monitory często są źródłem ciepła, które wysusza powietrze i również szkodzi naszym oczom. Rzadsze mruganie jakie jest cechą charakterystyczną pracy przy komputerze – jak łatwo można się domyśleć, może to być bardzo szkodliwe.

praca przy komputerze a oczyAby móc uniknąć tego typu problemów lub przynajmniej je zminimalizować musimy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby korzystać z monitorów o wysokiej jakości oraz ustawienie ich w taki sposób, aby zminimalizować odbijanie przez nie źródłem światła. Najlepiej, jeśli okno nie znajduje się ani przed, ani za monitorem. Warto także zaopatrzyć okna w zasłony lub szczelne żaluzje. Bardzo ważne jest częste wietrzenie pomieszczenia oraz umieszczenie w nim roślin. W czasie pracy od czasu do czasu powinniśmy robić sobie krótkie przerwy – najlepiej 15 minut na każde dwie godziny spędzone przy komputerze. Wszystkie te rzeczy nie zastąpią nam jednak regularnych wizyt u okulisty. Jeśli tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast powinniśmy zgłosić się do takiego specjalisty – jedynie w taki sposób otrzymamy odpowiednie dla nas rozwiązania.