10 wskazówek, jak chronić swój wzrok

Jak chronić swój wzrok

Zapomniałeś dziś założyć okularów przeciwsłonecznych? Czy stale siedzisz przed ekranem komputera, nie robiąc przerw na odwrócenie wzroku? Być może znowu pominąłeś swoje coroczne badanie wzroku. To tylko niektóre z rzeczy, które mamy tendencję do przeoczenia, jeśli chodzi o nasze zdrowie oczu. Ale te pozornie niewinne niedopatrzenia, wraz z małymi decyzjami, które podejmujemy na co dzień, mogą w końcu zebrać żniwo na naszych oczach i naszej wizji.

Teraz nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany w celu ochrony wzroku - nigdy nie jest za późno, aby zmienić rutynę lub złamać nawyk. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w mgnieniu oka przywrócić zdrowie oczu i wzrok na właściwe tory.

1. Trzymaj ekrany w pewnej odległości.
Ekrany i monitory są częścią naszego codziennego życia. Spotykamy je wszędzie, od naszych osobistych smartfonów, komputerów stacjonarnych, tabletów i MP3 po kina, gry sportowe, lotniska, stacje kolejowe i metro. W ciągu dnia mamy tendencję do patrzenia na ekrany przez długie okresy czasu i możemy pracować z urządzeń podręcznych w znacznie bliższych odległościach niż czytalibyśmy strony drukowane. Odblaski z ekranów mogą prowadzić do zmęczenia oczu i syndromu widzenia komputerowego. Zaleca się ustawienie ekranu komputera w odległości co najmniej ramienia, a urządzenia ręczne trzymać w odległości 16 cali od oczu.

2. Mrugaj, Mrugaj, Mrugaj. Innym skutkiem intensywnego korzystania z urządzeń jest spadek częstotliwości mrugania, gdy wpatrujesz się w tekst na ekranie. Niewystarczająco częste mruganie może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia oczu. Zastosuj zasadę 20-20-20: co 20 minut patrz na obiekt oddalony o 20 stóp przez 20 sekund i nie zapomnij mrugnąć!

3. Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV, gdy jesteś na zewnątrz lub prowadzisz samochód w świetle dziennym. Narażenie na działanie promieni ultrafioletowych (UV) o każdej porze roku może prowadzić do zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), a także w skrajnych przypadkach do oparzeń słonecznych oczu. Upewnij się, że Twoje okulary przeciwsłoneczne blokują 99 procent promieni UVA i UVB.

4. Jedz owoce morza z kwasami Omega -3's. Kwasy tłuszczowe Omega-3, znajdujące się w rybach zimnowodnych, takich jak tuńczyk, łosoś, makrela i sardynki, mogą pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia suchych oczu i chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Jeśli nie lubisz owoców morza, rozważ przyjmowanie suplementów oleju rybnego lub innych suplementów, które zawierają kwasy omega 3, takich jak oleje z nasion czarnego prądu lub lnu.

5. Go for Greens. Liściaste zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, cukinia, groszek, awokado i brukselka zawierają luteinę i zeaksantynę. Badania AREDS 2 - Age-Related Eye Disease Study - przeprowadzone przez National Eye Institute (NEI) wykazały, że niektóre suplementy diety zawierające te ważne pigmenty pomagają zapobiegać postępowi niektórych chorób oczu.

6. Pij zieloną herbatę. Zielona herbata jest kolejnym świetnym źródłem antyoksydantów, które utrzymują oczy w zdrowiu i bronią je przed rozwojem zaćmy i AMD.

7. Dbaj o swoje soczewki kontaktowe. Zawsze myj ręce przed założeniem lub zdjęciem kontaktów i przechowuj je prawidłowo w roztworze oczyszczającym. Nigdy nie używaj innych substancji niż odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych i upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami lekarza okulisty dotyczącymi prawidłowego stosowania, ponieważ niektóre krople do oczu zawierają składniki, które mogą źle reagować z Twoimi soczewkami kontaktowymi. Zachowaj zapasową parę okularów na dni, w których kontakty "nie czują się dobrze" lub w przypadku wystąpienia infekcji oka. Nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż powinny być noszone. Jeśli będziesz czekać, aż Twoje oczy zaczną odczuwać podrażnienie przed zmianą na nową parę soczewek, oczy mogą stopniowo się odczulać i może dojść do uszkodzenia, zanim soczewki poczują się suche.

8. Wyrzuć stary makijaż oczu, taki jak tusz do rzęs, który ma ponad cztery miesiące. Regularnie ostrz kredki do oczu i nie nakładaj linera na wewnętrzną stronę powieki. Jeśli oczy staną się podrażnione, przestań używać makijażu oczu, dopóki się nie zagoją.

9. Chroń swoje oczy przed niebezpieczeństwem. Zawsze noś okulary ochronne lub gogle ochronne, jeśli Twoja praca wymaga ochrony oczu oraz podczas pracy w ogrodzie, wykonywania napraw domowych lub gdy masz do czynienia z silnymi substancjami czyszczącymi, takimi jak wybielacze lub środki do czyszczenia piekarników.

10. Odwiedzaj swojego okulistę na kompleksowe badanie wzroku co najmniej raz w roku. Coroczne badania oczu są nie tylko pomocne w wykrywaniu wczesnych oznak chorób oczu, ale są również ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Badanie oczu może wykryć oznaki chorób układu krążenia, cukrzycy, udaru, guzów mózgu, tętniaków i stwardnienia rozsianego. Właściwe zwrócenie uwagi na problemy ze wzrokiem może również zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i jakość życia.

Wiedza o tym, co należy zrobić, to pierwszy krok w utrzymaniu bezpieczeństwa swoich oczu i wzroku. Myślenie o swoich oczach i wzroku oraz kształtowanie właściwych nawyków doprowadzi do tego, że całe życie będziesz dobrze widzieć.