Czy twarde soczewki kontaktowe są dla Ciebie odpowiednie?

Soczewki kontaktowe Scleral są świetnym rozwiązaniem dla wielu osób, które uważają, że okulary lub zwykłe soczewki kontaktowe nie są dla nich odpowiednie. W ostatnich latach zyskały one na popularności ze względu na ich doskonałe parametry wizualne, a także możliwość dopasowania do trudnych przypadków zniekształcenia rogówki i wysokich recept.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym są soczewki twarde i czy powinieneś zapytać swojego okulista Przeczytaj dalej - dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu i czy jest ono odpowiednie dla Ciebie.

Co to są twarde soczewki kontaktowe?

Soczewki twardówkowe to rodzaj soczewek kontaktowych, które opierają się na twardówce - białku oka. Są one szersze niż zwykłe soczewki kontaktowe, które opierają się na powierzchni rogówki oka.

Soczewki twardówkowe stanowią pomost dla rogówki i są oddzielone od oka komorą wypełnioną łzami, co pomaga zapewnić nawilżenie. Są one preferowane przez wielu pacjentów, dla których zwykłe soczewki są niewygodne, ponieważ źle przylegają do powierzchni rogówki, a także tych, którzy mają problemy z rogówką lub jej zwyrodnieniem.

Dr Samuel Teske, optometrysta w True Eye Experts, opisuje swoje doświadczenia z soczewkami twardówkowymi i dlaczego poleca je swoim pacjentom:

"Po raz pierwszy usłyszałem o twarderalnych soczewkach kontaktowych w 1998 roku, kiedy przeczytałem artykuł optometrysty, dr Stephena Johnsona. Zastosował je u swojego pacjenta, który osiągnął widzenie 20/10. Pacjentem tym był mistrz home run i gwiazda baseballu, Mark McGwire. Mark relacjonował, że gdy zaczął używać soczewek Sclerals, piłka baseballowa wyglądała bardziej jak piłka plażowa, gdy zbliżała się do talerza.

Imponujące jest to, że wzrok Marka był szczególnie słaby bez korekcji wzroku, w okolicach 20/500, co jest uważane za ślepotę. Ponadto Mark był krótkowidzem i miał duży astygmatyzm".

Historia sukcesu McGwire'a to dopiero początek - od tamtej pory wielu innych pacjentów zostało zaopatrzonych w soczewki twarde, aby poprawić swoje wyniki w sporcie.

Soczewki twardówkowe mogą być nawet dostosowane do konkretnego sportu. Na przykład, tenisista może mieć soczewki twarde o lekko zielonym zabarwieniu, dzięki czemu piłka wydaje się ciemniejsza, co ułatwia jej śledzenie. Ale nie musisz być sportowcem, aby korzystać z zalet soczewek twardówkowych - soczewki barwione mogą być również stosowane w celu zmniejszenia olśnienia u pacjentów z zaburzeniami wrażliwości na światło z powodu zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej lub innych chorób.

Jak one działają?

Jak to się dzieje, że soczewki te zapewniają tak doskonałe widzenie? Należy wziąć pod uwagę kilka powodów. Jednym z nich jest to, że nasze rogówki nie mają idealnie okrągłych powierzchni, co może wpływać na nasze widzenie. Keratoconus-stan, w którym rogówka jest bardzo zniekształcona - może sprawić, że dopasowanie zwykłych miękkich soczewek kontaktowych lub okularów będzie niezwykle trudne.

Dodatkowo, prawie 85% populacji ma astygmatyzm-czyli niedoskonałą krzywiznę rogówki. Poważny astygmatyzm może być czasem oznaką czegoś poważniejszego. Te schorzenia mogą wpływać na Twój wzrok, ale soczewki twardówkowe są w stanie Ci pomóc, korygując kształt oka.

Soczewki twardówkowe zostały opracowane w taki sposób, aby regulować kształt oka, zapewniając idealnie okrągłą, sferyczną powierzchnię dla precyzyjnego widzenia. Strona Rogówka-przezroczysta tkanka pokrywająca przednią część oka - nie jest idealnie okrągłą powierzchnią. Schorzenia, które wpływają na kształt rogówki, nie tylko powodują problemy z widzeniem, ale także utrudniają dopasowanie tradycyjnych miękkich soczewek i okularów. Soczewki twardówkowe, które są dokładniej dopasowane do oka, mogą być lepszym wyborem dla tych pacjentów, aby zapewnić im jak najlepsze widzenie.

Dla kogo przeznaczone są soczewki twarde?

Soczewki kontaktowe twardówkowe mogą być korzystne dla pacjentów cierpiących na:

  • Keratoconus
  • Zwyrodnienie brzegów powiek
  • Wysoki astygmatyzm
  • Urazy oka spowodowane oparzeniami lub substancjami chemicznymi
  • Zespół suchego oka
  • Zwyrodnienie rogówki
  • Dystrofia rogówki
  • Powikłania związane z zabiegiem LASIK jak ektazja rogówki

Soczewki unikają bezpośredniego kontaktu z rogówką, co oznacza, że pacjenci, którzy doznali urazu rogówki lub mają nieregularności na jej powierzchni, nie odczuwają dyskomfortu spowodowanego zwykłymi kontaktami.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych dolegliwości lub jeśli uważasz, że soczewki kontaktowe powodują otarcia lub podrażnienia, skontaktuj się ze swoim optometrystą, aby przedyskutować możliwość zastosowania soczewek twardych.

Czy jestem kandydatem do soczewek twardówkowych?

Jeśli cierpisz na którekolwiek z wyżej wymienionych schorzeń, możesz być dobrym kandydatem. Niektórzy pacjenci nie wiedzą, że mają te schorzenia - mogą po prostu akceptować swój słaby wzrok. Możliwe jest również, że obecni okuliści pacjenta nie używają odpowiedniego sprzętu i technologii, aby je wykryć.

W naszych klinikach True Eye znaleźliśmy wielu pacjentów z takimi schorzeniami (nawet w wieku trzydziestu i czterdziestu lat), którzy nie wiedzieli, że ich słabe widzenie może być znacznie wyraźniejsze. Mieliśmy profesjonalnych sportowców, a nawet chirurgów, którzy zostali źle zdiagnozowani i którym bardzo pomogły twardówkowe soczewki kontaktowe.

Jak są one dopasowywane?

Precyzyjne pomiary są niezbędne, aby uzyskać świetnie dopasowane soczewki twarde. W wielu zaawansowanych technologicznie gabinetach stosuje się trójwymiarowe skany rogówki zwane topografia rogówki, jak również ultradźwiękowe badania o wysokiej rozdzielczości zwane optyczną koherentną tomografiąlub obrazowaniem OCT.

Topograf rogówki jest niezbędny do wykrycia zniekształconej rogówki. Topograf mierzy trójwymiarowy kształt rogówki i dostarcza lekarzowi bardzo dokładnych pomiarów kształtu rogówki.

Dzięki zastosowaniu tej technologii do dokładnego odwzorowania powierzchni gałki ocznej, Twój okulista będzie mógł stworzyć soczewkę, która będzie idealnie dopasowana do Twoich oczu. Dzięki temu soczewka może dopasować się do nietypowego kształtu oka, dając Ci komfort i skuteczność, których konwencjonalne soczewki i okulary mogą nie zapewnić.

Czy są wygodne?

Soczewki twarde są bardzo wygodne. Dlaczego są tak wygodne? Cóż, nigdy nie dotykają najbardziej wrażliwej części oka, rogówki. W rogówce znajduje się największa gęstość nerwów w całym organizmie. Wszystko, co ważne w organizmie, ma więcej receptorów bólu. Jak wiadomo, kiedy w oku pojawi się rzęsa, świat się zatrzymuje, dopóki jej nie usuniemy. Większość ludzi myśli, że ją wyciąga, ale tak naprawdę przeniosła się ona do białej części oka, twardówki. W twardówce jest mniej nerwów bólowych, co sprawia, że soczewki są znacznie bardziej komfortowe.

Chociaż celem tych soczewek jest uniknięcie dyskomfortu rogówki, to uczucie dotykania twardówki przez soczewkę wymaga przyzwyczajenia się. Większość pacjentów przyzwyczaja się do tego uczucia po kilku tygodniach. W zasadzie jest to "inne", a nie "niewygodne", z czym wielu pacjentów boryka się w przypadku zwykłych soczewek kontaktowych.

Dodatkowe nawilżenie zapewniane przez soczewki twarde również pomaga poprawić komfort oczu w dłuższej perspektywie.

Jak się je zakłada i zdejmuje?

Soczewki twarde są zakładane podobną techniką jak soczewki miękkie i twarde. Mają one większą średnicę niż sztywne soczewki gazoprzepuszczalne (RGP) i czasami większą niż typowe miękkie soczewki kontaktowe. Może to utrudniać ich zakładanie, szczególnie u pacjentów, którzy nigdy nie nosili soczewek kontaktowych.

W True Eye Experts mamy wielu nowych użytkowników soczewek kontaktowych w soczewkach scleralnych, a zakładanie soczewek nie stanowi problemu po kilku ćwiczeniach. Zdejmowanie soczewek odbywa się za pomocą specjalnego tłoczka, który działa bardzo dobrze.

Podobnie jak w przypadku miękkich soczewek kontaktowych lub soczewek RGP, twarde soczewki kontaktowe nie powinny być noszone na noc. Brak dostępu tlenu do rogówki może trwale uszkodzić oczy.

Podsumowanie: Soczewki kontaktowe twardówkowe

Ważne jest, aby znaleźć optometrystę, który specjalizuje się w twardówkowych soczewkach kontaktowych, aby zapewnić Ci najlepsze możliwe dopasowanie. Jeśli uważasz, że możesz odnieść korzyści z noszenia twardówkowych soczewek kontaktowych, porozmawiaj z optometrystą. Już dziś umów się na wizytę u okulisty w jednym z ośrodków True Eye Experts na Florydzie na kompleksowe badanie wzroku, aby dowiedzieć się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.