Życie z niedowidzeniem

Luty jest miesiącem świadomości na temat słabowidzenia i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem

Słabe widzenie to zespół schorzeń, w których występuje znaczne upośledzenie wzroku, którego nie można skorygować tradycyjnymi metodami, takimi jak okulary, soczewki kontaktowe, leki lub operacja oka. Słabe widzenie obejmuje utratę ostrości wzroku, której nie można skorygować do poziomu lepszego niż 20/70, znaczne ubytki w polu widzenia, takie jak widzenie tunelowe lub martwe punkty, ślepotę (ostrość wzroku w lepszym oku 20/200 lub mniej) oraz prawie całkowitą ślepotę.

Choroba może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale najczęściej występuje u osób starszych. Ponieważ widzenie jest znacznie upośledzone i nie można go skorygować, schorzenie to wymaga znacznych zmian w codziennym życiu. Poniżej przedstawiono kilka faktów na temat tego schorzenia oraz wskazówki, jak radzić sobie z nim na co dzień.

Co powoduje słabe widzenie?

  • Choroby oczu, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, retinopatia cukrzycowa i pigmentowe zapalenie siatkówki.
  • Uraz oka
  • Dziedziczność

Jak słabe widzenie wpływa na życie codzienne?

Chociaż osoby słabowidzące nie są uważane za całkowicie niewidome, często słaba jakość ich wzroku sprawia, że wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, pisanie, gotowanie i prace domowe, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu, a nawet rozpoznawanie ludzi, stanowi niewiarygodne wyzwanie. Dostosowanie może być szczególnie trudne dla osób, które nagle straciły wzrok.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele środków i produktów, które mogą pomóc osobom słabowidzącym, często poprzez wzmocnienie tego niewielkiego zakresu widzenia, który pozostał nienaruszony.

Pomoce wizualne

Pomoce wzrokowe umożliwiają milionom osób słabowidzących funkcjonowanie i prowadzenie względnie normalnego życia dzięki maksymalnemu wykorzystaniu pozostałego im wzroku. Optometrysta może przeprowadzić badanie wzroku osób słabo widzących i zapewnić im specjalistyczne okulary lub barwy, aby zoptymalizować widzenie, lub polecić wysokiej jakości lupy o odpowiednim powiększeniu i odległości roboczej. Osoby słabowidzące często korzystają z oświetlenia o pełnym spektrum lub lup z dołączonym źródłem światła. Można również uzyskać specjalne zabarwienia soczewek, które są stosowane w celu zwiększenia kontrastu i zmniejszenia odblasków, ze specjalnymi powłokami przeznaczonymi do określonych warunków. Inne pomoce dla osób słabowidzących działają jak przewodnicy, pomagając im skupić się na wskazówkach niewizualnych, takich jak dźwięk lub dotyk.

Niestety, wiele osób, jeśli chodzi o pomoce wzrokowe, stosuje metodę "prób i błędów" lub kupuje czytniki i lupy "ze sklepu", co może prowadzić do frustracji. W rzeczywistości istnieje systematyczne podejście

Polega ono na konsultacji z profesjonalistą w celu ustalenia, co będzie odpowiednie dla danej osoby i jej codziennych potrzeb. Porozmawiaj ze swoim optometrystą o tym, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości pomoce optyczne i nieoptyczne, które pomogą Ci w niedowidzeniu.

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na słabe widzenie, oto kilka sposobów na ułatwienie sobie życia z niedowidzeniem

  1. Dostosuj oświetlenie. Upewnij się, że twój dom jest dobrze oświetlony. Może to wymagać prób i błędów z różnymi źródłami światła i napięciami, aby ustalić, co będzie dla Ciebie najlepsze.
  2. Używaj lupy. Dostępna jest szeroka gama lup, od ręcznych po stojące. Opcją są również lornetki i lupy montowane w okularach.
  3. Optometrysta lub specjalista zajmujący się słabowidzeniem może zalecić specjalistyczne soczewki barwione, które poprawiają widzenie lub zmniejszają wrażliwość na światło w przypadku niektórych schorzeń, takich jak pigmentowe zapalenie siatkówki lub zaćma.
  4. Do czytania używaj książek pisanych dużą czcion ką. Alternatywnie można korzystać z nagrań cyfrowych lub plików mp3.
  5. W pisaniu należy wykorzystywać wysoki kontrast. Spróbuj pisać dużymi literami czarnym, szerokim piórem na białej kartce papieru lub tablicy.
  6. Dodanie kontrastowego paska na stopniach (jasny kolor na ciemnych schodach lub czarny pasek na jasnych schodach) może zapobiegać upadkom u osób słabowidzących, a tym, którzy ucierpią, może umożliwić zachowanie niezależności w domu.
  7. Dowiedz się, jakie inne technologie są dostępne, aby ułatwić Ci życie.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma słabe widzenie, nie rozpaczaj. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą, aby dowiedzieć się, jakie działania najlepiej podjąć, aby ułatwić sobie życie z niedowidzeniem.

Więcej materiałów:

  • http://lowvision.preventblindness.org/
  • http://www.preventblindness.org/sites/default/files/national/documents/fact_sheets/MK34_LowVision.pdf
  • http://www.applevis.com/apps/ios-apps-for-blind-and-vision-impaired
  • http://www.cnib.ca/