Częste pytania dotyczące suchego oka

P: Czy to prawda, że objawy suchego oka wydają się być bardziej dotkliwe zimą niż w cieplejszych miesiącach wiosennych i letnich?
Suchość oczu jest najczęściej spowodowana tym, że dana osoba nie jest w stanie produkować zdrowych łez. Zmiana pory roku NIE ma na to wpływu. Wiele osób odczuwa nasilenie objawów w sezonie alergicznym lub w cieplejszych miesiącach, kiedy przebywają w suchym, klimatyzowanym otoczeniu.

P: Kiedy dana osoba powinna zgłosić się do optometrysty w związku z objawami suchego oka, a kiedy wystarczy samemu zająć się tym problemem?
Ogólna zasada mówi, że badanie wzroku powinno być wykonywane co roku, aby sprawdzić stan zdrowia i kondycję oczu. Jeśli przynajmniej raz w tygodniu odczuwasz dyskomfort i suchość w oczach lub jeśli nawykowo używasz dostępnych bez recepty kropli nawilżających, powinieneś zwrócić się o pomoc do optometrysty w celu zbadania, czy nie cierpisz na zespół suchego oka.

P: Jak wygląda badanie pozwalające stwierdzić, czy ktoś cierpi na zespół suchego oka? Badanie w kierunku suchości oczu różni się w zależności od osoby. Najczęściej nasi lekarze używają specjalnego sprzętu do mierzenia stopnia nawilżenia oczu przy każdym mrugnięciu. Bardziej szczegółowe badania mogą zmierzyć, jak szybko te łzy wyparowują. W niektórych przypadkach wykonujemy zdjęcia w podczerwieni gruczołów znajdujących się wewnątrz powiek, które produkują olej natłuszczający oczy.

P: Mam znajomego, którego oczy często nadmiernie łzawią. To nie jest suche oko, prawda?
Ciągle łzawiące oczy są w rzeczywistości WIELKIM wskaźnikiem zespołu suchego oka. Gdy nasze łzy nie mają wystarczającej ilości środka nawilżającego lub śluzu, spływają z oka jak woda po piórze. Reakcją naszego organizmu jest ciągłe zalewanie oka większą ilością łez, aby nie dopuścić do jego wyschnięcia. Prawidłowe leczenie polega na wprowadzeniu większej ilości oleju i śluzu z powrotem do systemu łzowego.

P: Jakie są typowe metody leczenia stosowane u osób cierpiących na suchość oczu?
Metody leczenia różnią się w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania suchego oka. Łagodne przypadki mogą być leczone kroplami na receptę i doustnymi witaminami. Przewlekłe i ciężkie przypadki wymagają zabiegów wykonywanych w gabinecie lekarskim, takich jak Lipiflow i Blephex. Zabiegi te mają na celu odblokowanie gruczołów i odnowienie powierzchni powieki. Przypomina to wymianę wycieraczek w samochodzie i wymianę płynu hamulcowego.

P: Czy niektórzy ludzie są bardziej podatni na suchość oczu niż inni?
Badania wykazują bezpośredni związek między nadmiernym korzystaniem z komputera a suchością oczu. W grę wchodzą również inne czynniki, takie jak genetyka, dieta, leki, sen i inne czynniki zdrowotne.

P: Czy ma Pan jakieś zalecenia dla ludzi, które pomogą im uniknąć problemów z suchością oczu?
Dobrą praktyką są stałe "przerwy na oczy" dla osób, które pracują przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie. Przerwy te powinny być robione co 20 minut, w odstępie co najmniej 20 sekund od ekranu. Niezwykle ważne jest coroczne badanie wzroku, nawet jeśli nie nosimy okularów. Nasze oczy są cenne i ważne jest, aby o nie dbać.

P: Czy ludzie mają problemy z wytwarzaniem łez? Czy ma to związek z MGD (dysfunkcją gruczołów Meiboma)? Czy jest to częste?
MGD prowadzi do tego, że ludzie nie produkują odpowiedniego "rodzaju" łez. Gruczoły meibomijskie produkują olejki, które są potrzebne do nawilżania oczu i zapobiegają zbyt szybkiemu wyparowywaniu łez pomiędzy mrugnięciami. Istnieje wiele różnych rodzajów problemów związanych z jakością łez. Zapytaj swojego optometrystę podczas corocznego badania wzroku, aby dowiedzieć się, czy masz suche oczy.