Jak i kiedy leczyć infekcję oka?

Fakty na temat infekcji oczu

Znów nadeszła ta pora roku... kaszel, kichanie, cieknący nos i swędzące, czerwone oczy. Jak rozpoznać, że podrażnienie oczu to coś, co wymaga pomocy medycznej?

Przede wszystkim, jeśli infekcji oka towarzyszy gorączka, nadmierna wydzielina lub ból, należy niezwłocznie udać się do okulisty.

Oczy są wrażliwe i może istnieć wiele czynników, które przyczyniają się do dyskomfortu i podrażnienia, a niektóre z nich wymagają podania leków. Niektóre rodzaje infekcji oczu są bardzo zaraźliwe, dlatego należy je jak najszybciej wyleczyć.

Różowe oko

Różowe oko, znane również jako zapalenie spojówek, występuje wtedy, gdy spojówka, czyli cienka błona wyściełająca powieki i białka oczu, ulega zapaleniu lub obrzękowi. Biała część oka często staje się również czerwona, stąd nazwa "różowe oko".

Różowe oko jest powszechne wśród dzieci w wieku szkolnym, ponieważ zakaźne zapalenie oka może być bardzo zaraźliwe i szybko rozprzestrzeniać się w klasie, ale może wystąpić w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną różowego oka jest wirus, choć może być ono również spowodowane infekcją bakteryjną lub czynnikiem niezakaźnym, takim jak alergia. Choroba może dotyczyć jednego lub obu oczu.

Objawy i leczenie różowego oka zależą od rodzaju różowego oka, które występuje u pacjenta.

Zazwyczaj różowe oko o podłożu bakteryjnym, które można leczyć antybiotykami w postaci kropli do oczu lub maści, objawia się pieczeniem i swędzeniem oczu, którym towarzyszy gęsta, żółta ropna wydzielina utrudniająca otwieranie oczu po przebudzeniu. W takim przypadku należy stosować antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty przez co najmniej 5 dni, aby zapobiec wystąpieniu oporności bakterii. W niektórych przypadkach, jeżeli zakażenie nie reaguje na leki miejscowe, można zastosować antybiotyki doustne.

Wirusowe zapalenie różowego oka, którego nie można leczyć antybiotykami, zwykle trwa od 1 do 3 tygodni. Zazwyczaj powoduje łzawienie oczu, obrzęk węzłów chłonnych i lżejszą, bardziej przezroczystą wydzielinę śluzową. Czasami objawy ze strony oczu występują w połączeniu z infekcją górnych dróg oddechowych lub przeziębieniem. Wirusowe zapalenie różowego oka jest bardzo zaraźliwe.

Alergiczne różowe oko często charakteryzuje się zaczerwienieniem, intensywnym swędzeniem i łzawieniem obu oczu i zazwyczaj reaguje na leki przeciwhistaminowe, miejscowe środki obkurczające naczynia krwionośne lub steroidowe krople do oczu (które powinny być stosowane wyłącznie z przepisu lekarza). Pocieranie oczu może nasilać swędzenie i obrzęk, dlatego należy stosować chłodne okłady i leki przeciwalergiczne zgodnie z zaleceniami.

Niewielką ulgę mogą przynieść także sztuczne łzy bez konserwantów.

Jeśli objawy różowego oka nie ustępują po kilku dniach, a zwłaszcza jeśli wydzielina jest znaczna, należy skontaktować się z lekarzem okulistą. Należy pamiętać o dokładnym myciu rąk po każdym kontakcie z zakażonym okiem.

Styki

Styki to stan zapalny gruczołów tłuszczowych lub mieszków włosowych na powiece (zwykle wzdłuż linii rzęs lub pod powieką). Zapalenie jest wywoływane przez bakterie i powoduje powstanie opuchniętego, czerwonego i bolesnego guzka. Często stany zapalne ustępują samoistnie, ale jeśli występują często, lekarz może przepisać miejscowe lub doustne antybiotyki, a czasem nawet wykonać niewielki zabieg chirurgiczny.

Ciepłe okłady mogą być stosowane nie tylko w celu złagodzenia ucisku i dyskomfortu, ale także w celu otwarcia stygenu i ułatwienia gojenia. Zazwyczaj nie są one zaraźliwe.

Większość infekcji oczu nie jest niebezpieczna, ale może być dość nieprzyjemna. Jeśli masz infekcję oka, upewnij się, że podjąłeś odpowiednie kroki, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na Twoich bliskich.