Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko, jakie stanowi dla serca i płuc. Wiele osób nie wie jednak, że dym papierosowy ma negatywny wpływ na oczy i wzrok. Palenie tytoniu jest bezpośrednio związane ze wzrostem ryzyka wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej - dwóch głównych przyczyn utraty wzroku, a ponadto uważa się, że jest ono czynnikiem wpływającym na wiele innych problemów związanych z oczami i wzrokiem.
Palenie tytoniu a zaćma
Badania wykazują, że palenie papierosów podwaja ryzyko wystąpienia zaćmy, a w przypadku intensywnego palenia ryzyko to wzrasta trzykrotnie. W rzeczywistości wydaje się, że istnieje bezpośrednia korelacja między ilością palenia a prawdopodobieństwem wystąpienia zaćmy. Zaćma charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka i uważa się, że palenie wpływa na komórki soczewki, przyspieszając ten proces.
Zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie, jednak można ją leczyć chirurgicznie, usuwając zmętniałą soczewkę i zastępując ją sztuczną. Objawy obejmują:
- Niewyraźne, mętne lub niewyraźne widzenie
- Wrażliwość na światło i odblaski
- Obecność aureoli wokół świateł
- Coraz gorsze widzenie w nocy
- Zanikające widzenie kolorów
- Widzenie podwójne
- częsta zmiana recept przy minimalnej poprawie widzenia
Palenie tytoniu a zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
Zgodnie z wynikami badań medycznych, palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem od dwóch do czterech razy w stosunku do normalnego ryzyka - im więcej palisz, tym większe ryzyko. Niestety, zwiększone ryzyko występuje także u osób narażonych na działanie dymu papierosowego przez dłuższy czas.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to stan, w którym plamka, czyli centralna część siatkówki, zaczyna się pogarszać, ograniczając widzenie centralne i zdolność oka do dostrzegania drobnych szczegółów. Choroba charakteryzuje się nieostrym i zniekształconym wzrokiem oraz ślepymi plamami w centralnym polu widzenia. Z czasem choroba może postępować i doprowadzić do niedowidzenia, czyli znacznej utraty wzroku, której nie można skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.
Inne zagrożenia dla oczu i wzroku związane z paleniem tytoniu
Palenie tytoniu ma również związek z suchością oczu, uszkodzeniem nerwu wzrokowego i retinopatią cukrzycową (u osób z cukrzycą). "Witaminy dla oczu" są często stosowane bez zalecenia lekarza. Ostrzega się palaczy, aby nie przyjmowali suplementów beta-karotenu (lub multiwitamin zawierających ten składnik), ponieważ badania wskazują na zwiększone ryzyko zachorowania na raka nawet u osób, które rzuciły palenie.
Co należy zrobić?
Nawet jeśli palisz od lat, rzucenie palenia zmniejszy ryzyko rozwoju tych chorób, zarówno u ciebie, jak i osób z twojego otoczenia. Jeśli palisz, pamiętaj o corocznym kompleksowym badaniu wzroku, aby wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę. Wczesne rozpoznanie i leczenie może być kluczem do uratowania wzroku i zapobieżenia jego trwałej utracie.