Przewodnik po wadach refrakcji

Przewodnik po wadach refrakcji i ich wpływie na rodzinę

Miopia. Nadwzroczność. Astygmatyzm. Prezbiopia.

Być może słyszałeś już wcześniej o tych terminach, ale co one oznaczają?dokładnie?

Ponad 153 miliony ludzi powyżej 5 roku życia cierpi na pewien rodzaj wady refrakcji. A jednak wiele osób nie rozumie różnicy między tymi powszechnymi schorzeniami, a nawet tego, jak zdiagnozowanie jednej z nich wpłynie na ich wzrok.

Może być trudno zrozumieć różnicę między wszystkimi "izmami", "opiami" i innym żargonem medycznym. Na stronie Prawdziwych Okulistówjesteśmy po to, aby opieka okulistyczna była dostępna i zrozumiała. Poświęciliśmy trochę czasu, aby wyjaśnić różnicę między tymi wadami refrakcji, tak abyś Ty lub ktoś z Twoich bliskich miał zdiagnozowany problem ze wzrokiem i wiedział, czego się spodziewać.

Jak diagnozuje się problemy z widzeniem?

Problemy z oczami mogą pojawić się już w bardzo młodym wieku, ale często nie są zauważane od razu. Dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę, że mają problem ze wzrokiem, ponieważ nie mają "normalnej" ramki odniesienia. W niektórych przypadkach dziecko może nieświadomie nadwyrężać oczy przez cały dzień, aby widzieć wyraźnie, bez odczuwalnego bólu zmęczenia oczu, którego doświadczamy jako dorośli. Mając to na uwadze, szczególnie ważne jest, aby zaplanować regularne badania wzroku aby dziecko mogło mieć dostęp do odpowiednich okularów korekcyjnych tak szybko, jak to możliwe.

Począwszy od 6 miesiąca życia możemy przeprowadzać dokładne badania, które pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia chorób oczu i wad refrakcji u całej rodziny. Wczesne wykrycie i leczenie problemów ze wzrokiem może znacznie poprawić jakość życia, a nawet rozwiązać problem codziennych irytujących dolegliwości, takich jak bóle głowy i zmęczenie oczu.

Co to jest wada refrakcji?

Kiedy światło wpada do oka, ulega załamaniu. Mówiąc prościej, przechodzi ono przez soczewkę wewnątrz oka, która zmienia kierunek jego ruchu, aby skupić je na siatkówce. Przypomina to użycie szkła powiększającego na słońcu, aby rozpalić ognisko. Światło to jest przetwarzane przez tylną część oka - zwaną siatkówką - i przekształcane w sygnał, który jest przetwarzany przez mózg, dając w efekcie obrazy, które widzimy. Wada refrakcji występuje wtedy, gdy oko nie załamuje, czyli nie zagina, światła we właściwy sposób, aby skupić je na siatkówce. Ten błąd refrakcji sprawia, że wzrok wydaje się zamazany i zniekształcony.

Krótkowzroczność (nearsightedness)

Przyczyny

Miopia występuje, gdy światło wpadające do oka jest zbyt szybko ogniskowane przed siatkówką. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka, czyli przednia część oka, jest zbyt zakrzywiona. Schorzenie to jest często dziedziczone, ale osoby, które spędzają więcej czasu przy pracy z bliska, są bardziej narażone na rozwój krótkowzroczności.

Wpływ na widzenie

W przypadku krótkowzroczności bliskie przedmioty są dobrze widoczne, ale przedmioty znajdujące się dalej są rozmazane. Krótkowzroczność jest również określana jako krótkowzroczność.

Diagnoza i leczenie

Krótkowzroczność dotyka około 30 procent Amerykanów i często po raz pierwszy staje się problemem u dzieci w wieku szkolnym.

Krótkowzroczność może być zdiagnozowana podczas corocznego kompleksowego badania wzroku. Lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie refrakcji, podczas którego pacjent identyfikuje na skalibrowanej tablicy litery, które zmniejszają się linia po linii. Następnie nasi lekarze używają phoroptera, aby ustalić, jaki poziom mocy soczewek pozwoli Twojemu wzrokowi na wyraźne ogniskowanie. Krótkowzroczność można leczyć okularami lub szkłami kontaktowymi na receptę albo za pomocą laserowej chirurgii oka.

Nadwzroczność (dalekowzroczność)

Przyczyny

Nadwzroczność występuje wtedy, gdy światło wpadające do oka nie jest wystarczająco skupione i uderza w siatkówkę przed uzyskaniem ostrości. Nadwzroczność jest również często przekazywana w genach, ale może być również związana z innymi chorobami. Miliony ludzi są w pewnym stopniu dotknięte nadwzrocznością. Nadwzroczności często nie można wykryć podczas badań przesiewowych wzroku przeprowadzanych w szkołach, ale można ją zdiagnozować podczas kompleksowego badania wzroku.

Nadwzroczność można leczyć za pomocą okularów i soczewek kontaktowych, ale u młodych dorosłych może ona pozostać bez leczenia, jeśli jest łagodna. Leczenie nadwzroczności za pomocą okularów u młodych dorosłych staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ w porównaniu z poprzednimi dekadami coraz więcej osób używa oczu z bliska na ekranach komputerów i innych urządzeń.

do zaburzeń rozwojowych w dzieciństwie. Ogólnie rzecz biorąc, nadwzroczność jest stanem, w którym oko jest krótsze niż normalnie lub rogówka jest zbyt płaska.

Wpływ na widzenie

Osoby z nadwzrocznością nie mogą skupić się na przedmiotach znajdujących się blisko, ale przedmioty znajdujące się daleko wydają się wyraźne. Choroba ta jest również określana jako dalekowzroczność.

Diagnoza i leczenie

Nadwzroczność w pewnym stopniu dotyka miliony ludzi. Nadwzroczność często nie może być wykryta podczas badań przesiewowych wzroku przeprowadzanych w szkołach, ale może być zdiagnozowana podczas kompleksowego badania wzroku.

Nadwzroczność można leczyć za pomocą okularów i soczewek kontaktowych, ale u młodych dorosłych może ona pozostać bez leczenia, jeśli jest łagodna. Leczenie nadwzroczności za pomocą okularów u młodych dorosłych staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ w porównaniu z poprzednimi dekadami coraz więcej osób używa oczu z bliska na ekranach komputerów i innych urządzeń.

Astygmatyzm

Przyczyny

O astygmatyzmie mówimy, gdy rogówka lub soczewka oka jest zniekształcona. Tendencja ta ma swoje źródło w genetyce, ponieważ astygmatyzm jest często przekazywany z rodzica na dziecko. Niekiedy przyczyny zniekształcenia rogówki i soczewki są nieznane i często przypisuje się je drobnym nieprawidłowościom i schorzeniom biologicznym.

Wpływ na widzenie

Osoby z "astygmatyzmem" - nieregularnym kształtem powierzchni oka - mogą, w zależności od przypadku, mieć niewyraźne widzenie z bliska i z daleka. Przedmioty mogą również wydawać się zniekształcone w niektórych obszarach pola widzenia. Astygmatyzm można opisać jako powodowanie, że kwadratowy przedmiot wydaje się wyższy i chudszy lub krótszy i grubszy - coś w rodzaju łagodnej wersji lustra w domu uciech.

Diagnoza i leczenie

Astygmatyzm można zdiagnozować podczas kompleksowego badania oczu. Dzieci cierpiące na astygmatyzm mogą nie rozumieć, że nie widzą wyraźnie, ponieważ nie mają punktu odniesienia, co sprawia, że kompleksowe badanie jest szczególnie ważne.

Schorzenie to można leczyć okularami na receptę, soczewkami orto-K lub soczewkami kontaktowymi. Astygmatyzm można również skorygować za pomocą niektórych laserowych operacji wzroku.

Prezbiopia

Przyczyny

Prezbiopia jest spowodowana tym, że soczewka skupiająca światło wewnątrz oka traci elastyczność wraz z wiekiem. Tym, którzy mają prezbiopię, wyjaśniamy, skąd wzięło się to słowo. Prezbiopia wywodzi się od greckiego słowa presbusco oznacza "stary człowiek", oraz słowa ops, co oznacza "oko".

Wpływ na widzenie

Osoby z prezbiopią mają trudności z wykonywaniem bliskich zadań, takich jak czytanie czy patrzenie na telefon. Prezbiopia związana z wiekiem często ma początek objawów, które pojawiają się szybko, czasami w ciągu kilku miesięcy lub nawet tygodni.

Diagnoza i leczenie

Szacuje się, że prezbiopia dotyka 2,1 miliarda ludziSzacuje się, że prezbiopia dotyka 2,1 miliarda ludzi, a u wielu z nich zaczyna się ona rozwijać po 40 roku życia. Chorobę tę można zdiagnozować podczas kompleksowego badania oczu.

Prezbiopię można leczyć za pomocą okularów do czytania, okularów dwu- i trójogniskowych, soczewek progresywnych, specjalistycznych soczewek kontaktowych oraz niektórych laserowych operacji wzroku.

Zadbaj o to, aby Twoja rodzina mogła widzieć wyraźnie

Oczy są skomplikowane, a wady refrakcji tylko zarysowują powierzchnię, jeśli chodzi o problemy z oczami, ale w True Eye Experts będziemy się martwić o Twoje oczy, abyś Ty nie musiał. Podczas kompleksowego badania upewnimy się, że Twoja rodzina jest wolna od problemów ze wzrokiem, które nie mają rozwiązania, i zawsze będziemy mieć pewność, że wyjaśnimy każdy aspekt Twojej opieki.

Jeśli jesteś gotowy, aby umówić się na badanie wzroku w celu wykrycia potencjalnych wad refrakcji, umów się na wizytę w jednej z naszych placówek.