Badanie wzroku korzystnie wpływa na serce

Oczy są nie tylko oknem na świat; dla doświadczonych okulistów mogą one również stanowić źródło informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. W True Eye Experts nasi optometryści nie tylko badają Twoje oczy pod kątem chorób, ale również uważnie obserwują oznaki innych problemów zdrowotnych, w tym tych, które mogą wpływać na Twoje serce.

W trosce o zdrowie serca, doskonały wzrok i ogólne dobre samopoczucie, nasz zespół w True Eye Experts chciałby podzielić się kilkoma informacjami na temat tego, jak coroczne badanie oczu może być korzystne dla Twojego serca.

Jak badanie wzroku może wpłynąć korzystnie na zdrowie Twojego serca

Coroczne badanie oczu jest jedną z jedynych możliwości, aby lekarz mógł obejrzeć ważne wewnętrzne naczynia krwionośne i tkanki bez wykonywania biopsji lub nacięć. Dobrze wykwalifikowany okulista może podczas corocznego kompleksowego badania określić wiele elementów dotyczących jakości przepływu krwi, krążenia i zdrowia naczyń krwionośnych.

Ponieważ możemy łatwo ocenić naczynia krwionośne oczu, jesteśmy w stanie określić, czy naczynia wykazują jakiekolwiek oznaki choroby. Jeśli zauważymy oznaki choroby naczyń krwionośnych w oczach, może to świadczyć o problemach z sercem, mózgiem, organami wewnętrznymi lub kończynami.

Zapoznajmy się z kilkoma różnymi rodzajami schorzeń, które możemy wykryć podczas badania wzroku:

Wysokie ciśnienie krwi

Lekarz okulista może stwierdzić wiele rzeczy na temat Twojego układu sercowo-naczyniowego poprzez zwykłe spojrzenie w Twoje oczy. Jednym z powszechnych schorzeń, które można zaobserwować za pomocą oczu, jest wysokie ciśnienie krwi.

Ostatnio wykorzystaliśmy nasze badanie V-Eye-P do wykrycia przypadku wysokiego ciśnienia krwi u pacjenta, który odwiedził nas w celu przeprowadzenia corocznego badania i zakupu nowych okularów do czytania. Podczas badania wykonaliśmy kompleksowe zdjęcia oka pacjenta i zauważyliśmy coś interesującego. Rozmowa przebiegała mniej więcej tak:

Lekarz: "Zauważyłem nieprawidłowości w niektórych naczyniach krwionośnych w siatkówce. Czy przyjmuje pan leki na receptę na nadciśnienie?".

Pacjent: "Nie, nie biorę".

Lekarz: "A powinien pan?".

Pacjent: "Cóż... tak, lekarz mi je przepisał, ale nie chciałem ich brać. Nie byłem przekonany, czy rzeczywiście tego potrzebuję. Chce mi pan powiedzieć, że może pan to stwierdzić, patrząc na moje oko przez 5 sekund, a ja nigdy nie wspomniałem o tym ani panu, ani pańskim technikom?!".

Lekarz: "Prawdopodobnie nie ma się czym martwić, o ile zaczniesz brać przepisane ci leki. To, co mnie niepokoi, to te naczynia, które wskazuję na ekranie. Wyślemy te obrazy wraz z notatkami z badania do lekarza pierwszego kontaktu".

Nieleczone i nieleczone nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. 76 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi, ale około jedna na pięć osób nie wie o swojej chorobie. Na szczęście, wysokie ciśnienie krwi może być wcześnie wykryte podczas rutynowego badania okulistycznego.

Pielęgnacja oczu u diabetyków

Wiele osób chorych na cukrzycę może potwierdzić, że ich endokrynolog i lekarz pierwszego kontaktu zawsze przypominają im o konieczności zaplanowania corocznego badania wzroku. Dzieje się tak dlatego, że badanie oczu może dać doskonały wgląd w powikłania choroby.

"W niektórych przypadkach cukrzyca powoduje, że krew w naszym organizmie staje się gęsta jak syrop, co utrudnia krążenie krwi do części ciała położonych najdalej od serca" - powiedział dr Samuel J. Teske. Dr Samuel J. Teskenasz Certyfikowany Lekarz Optometryczny TPA/DPA.

"Na szczęście nasz wzrok daje nam wyraźny obraz tętnic, żył i naczyń włosowatych" - powiedział dr Teske. "Dzięki zaawansowanej technologii możemy monitorować i diagnozować wiele potencjalnie poważnych powikłań spowodowanych cukrzycą, w tym problemy z sercem".

Retinopatia cukrzycowa

Lekarze okuliści uważnie oceniają osoby chore na cukrzycę pod kątem oznak retinopatii cukrzycowej. Jest to sytuacja, w której naczynia krwionośne w siatkówce ulegają uszkodzeniu na skutek wysokiego poziomu glukozy we krwi. Nieleczone naczynia krwionośne mogą ulec zapaleniu, a nawet pęknąć, co prowadzi do ślepoty.

Wielu chorych na cukrzycę może mieć retinopatię cukrzycową i nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ we wczesnym stadium choroba często nie daje żadnych objawów. W miarę pogarszania się stanu retinopatii cukrzycowej mogą wystąpić takie objawy, jak

  • Duża liczba plamek optycznych
  • Niewyraźne widzenie
  • Widzenie ciemnych plam lub zasłon w polu widzenia
  • Słabe widzenie w nocy
  • Mniej żywe kolory

Wysoki poziom cholesterolu

Podczas badania wzroku możemy również wykryć wysoki poziom cholesterolu. Ponieważ możemy badać naczynia w oku, okuliści mogą bardzo wyraźnie zobaczyć, czy w żyłach i tętnicach oka znajdują się złogi tłuszczowe cholesterolu.

Jeśli złogi te znajdują się w oku, mogą być również obecne w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Zatory spowodowane przez cholesterol mogą stanowić ryzyko udaru, zawału serca i innych poważnych problemów.

Wysoki poziom cholesterolu można również stwierdzić badając rogówkę, czyli zewnętrzną część oka. Za pomocą biomikroskopu okuliści sprawdzą, czy wokół tęczówki nie ma białego lub szarego pierścienia. Takie złogi, zwane arcusem, mogą wskazywać na wysoki poziom cholesterolu.

Złogi cholesterolu mogą być również widoczne jako żółte tłuste narośla na powiekach i wokół nich. Wiele złogów cholesterolu znajdujących się na zewnętrznych częściach oka jest związanych z wiekiem i wymaga corocznej kontroli, ale mogą one również być oznaką poważniejszego problemu.

Ochrona Twoich oczu i ogólnego stanu zdrowia w Centrum Okulistycznym True Eye Experts

W True Eye Experts chcemy, abyś żył z jasnym wzrokiem i zdrowymi oczami - ale jesteśmy tu również po to, aby zapewnić, że możesz dbać o inne ważne układy organizmu, w tym serce i naczynia krwionośne. Coroczne badanie wzroku u optometrysty wyposażonego w najnowszą technologię może nie tylko pomóc Ci żyć z jasnym wzrokiem, ale także zadbać o Twoje ogólne zdrowie.

Aby umówić się na wizytę u okulisty i dowiedzieć się więcej o swoim wzroku i ogólnym samopoczuciu, umów się na wizytę już dziś.