Wybór okularów – antyrefleks i fotochrom

antyrefleks w okularachW czasie wybierania odpowiednich dla siebie okularów należy oczywiście zwracać dużą uwagę na rodzaj naszej wady wzroku. Należy zastanowić się, czy potrzebne są nam okulary zwykłe czy pocieniane. Ta druga propozycja jest szczególnie dobra w przypadku, gdy cierpimy na nieco bardziej zaawansowaną już wadę, bowiem każda dodatkowa dioptria oznacza po prostu grubsze soczewki. Soczewki pocieniane są tymczasem lżejsze i cieńsze, a ponadto wyglądają znacznie ładniej. Oczywiście, zalety te sprawiają, że takie rzeczy są jednocześnie nieco droższe.

Kolejną ciekawą rzeczą są soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Są one dostępne na rynku od dłuższego już czasu, zatem ciężko jest je uznać za nowość. Obecnie jest to praktyczne standard, dzięki czemu ich ceny nie są już tak wysokie jak kiedyś. Warto w takim razie dowiedzieć się jakie korzyści płyną z korzystania z nich. Powłoka antyrefleksyjna jest szczególnie przydatna dla osób, które dużo pracują przy komputerze oraz dla tych, które często jeżdżą samochodem – mogą one wówczas chronić przed oślepiającymi światłami na drodze. Wada refrakcji bardzo często wynika z nadwrażliwości na światła na drodze oraz złego widzenia po zmierzchu. Dzięki jej korekcji można znacznie poprawić zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Antyrefleksy pozwalają na odcięcie niechcianego zakresu fal światła, przez co do oka dostaje się wyłącznie to, co jest mu faktycznie potrzebne. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej możliwe jest ponadto zwiększenie zakresu obrazu, co dodatkowo polepsza nasze widzenie. Istotną zaletą są tutaj również względy estetyczne, bowiem dzięki okularom z taką powłoką znacznie lepiej widać oczy; nie pojawia się tutaj charakterystyczne dla zwykłych okularów odbicie czy wrażenie wpatrywania się w zwykłą szybkę zamiast w ludzkie oczy. Wszystko to sprawia, że antyrefleksy mogą być bardzo dobrą propozycją w wielu różnych przypadkach. Jeśli spędzamy dużo czasu przed komputarem, np. w pracy czy w domu - idealnie sprawdzą się nowoczesne soczewki z filtrem blokującym niebieskie światło, które emitują ekrany komputerowe. Dzięki temu zabezpieczymy się przed szkodliwym wpływem tego światła.

okulary z fotochromemNastępną bardzo ciekawą propozycją są okulary fotochromowe, które automatycznie ciemnieją pod wpływem światła słonecznego. Łączą one w takim razie funkcje okularów zwykłych oraz przeciwsłonecznych, choć taka wszechstronność wiąże się oczywiście z nieco wyższymi cenami. Nie każdy jednak będzie ich potrzebował; jest to dobra propozycja przede wszystkim dla osób, które dużo czasu spędzają na zewnątrz. Pozwala to wówczas na skuteczne chronienie oczu przed działaniem promieni UV i zapewnia nam znacznie lepsze widzenie.