W tej chwili mamy w aptece wiele różnych produktów, które mają chronić oczy. Jak wybrać z nich ten najlepszy? Wydaje się, że jeśli chodzi o takie najbardziej popularne to ważne są witaminy A, E, C. Witamina E będzie przerywać łańcuchowe reakcje związane z utlenianiem. Poziom jej jest mniejszy po 60 roku życia. Poza tym jeśli podaje się ją z witaminą C to będzie mniejsze ryzyko zaćmy. Kwas askorbinowy jest bowiem silnym przeciwutleniaczem i daje zapas witaminy E w organizmie. Natomiast witamina A nie będzie miała działania antyoksydacyjnego. Jednak jest substratem syntezy retinolu, dlatego jest niezbędna w procesie widzenia. Wszystkie związki z tej witaminy mają istotne działanie jeśli chodzi o ochronę siatkówki oka. Nie ma ich syntezowanych w organizmie w związku z czym z wiekiem w organizmie będzie ich mniej. Będą natomiast neutralizować wolne rodniki i zbierają szkodliwe promieniowane. Dlatego będą swego rodzaju tarczą ochronną dla oka, która chroni plamkę żółtą. Jeśli będzie się dziennie dostarczać do organizmu luteinę to można zmniejszyć ryzyko uszkodzenia siatkówki.
Dlatego do diety warto dołączyć zielone warzywa i kukurydzę. Jeśli chodzi o preparaty farmaceutyczne to często znajdziemy w nich różnego rodzaju wyciągu z owoców borówki i jagody. Jest to źródło antocyjanozydów w związku z czym działają one przeciwutleniająco. Związki wiążąc się z kolagenem będą wpływać na krążenie oczne i dlatego przepuszczalność krwionośnych naczyń będzie mniejsza. Jeśli chodzi o czarne owoce to będą one poprawiać widzenie szczególnie po zmroku i leczą słaby wzork.
Dla kogo suplementy? Przyjmowanie antyoksydantów będzie pomagać między innymi przy występowaniu wszelkich zwyrodnień związanych z plamką żółtą. Taka choroba dotyczy często osób po 50 roku życia. Dlatego postępujące uszkodzenie siatkówki może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jeśli będzie stosowana luteina to zahamuje się rozwój schorzenia. Jeśli chodzi o preparaty z antyoksydantami to mogą je stosować osoby, które są bardzo narażone na wolne rodniki. Na pewno osoby palące papierosy czy pracujące przez długi okres czasu przy komputerze czy złym świetle. Również osoby, które źle się odżywiają. Takie preparaty warto także polecać wszystkim osobom, które mają słaby wzrok, krótkowzroczność lub takim, które mają problemy ze wzrokiem ze względu na to, że postępuje u nich jakaś choroba. Trzeba oczywiście takie osoby zachęcać do wizyty u lekarza, by dowiedzieć się jakie preparaty powinni przyjmować by poradzić sobie z takimi problemami.
W ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV pomogą nam również odpowiednie soczewki okularowe, o które warto zapytać u najbliższego optyka. Specjalny filtr UV 400 jest dostępny nie tylko w soczewkach przeciwsłonecznych czy fotochromowych ale również w tradycyjnych korekcyjnych bezbarwnych soczewkach. Warto się również zastanowić czy kupować tego rodzaju okulary w marketach czy stoiskach w centrach handlowych, ponieważ często nie posiadają one wystarczającej ochrony.