3 sposoby, w jakie cukrzyca może wpływać na Twój wzrok i oczy

Czy wiesz, że osoby chore na cukrzycę są 20 razy bardziej narażone na choroby oczu niż osoby bez cukrzycy? Istnieją trzy główne choroby oczu, na których rozwój narażeni są diabetycy: zaćma, jaskra i retinopatia cukrzycowa. Aby zapobiec tym zagrażającym wzrokowi chorobom, ważne jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi i badanie oczu u okulisty co najmniej raz w roku.

Ale najpierw, co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą, która wiąże się z wysokim poziomem glukozy we krwi. Insulina, hormon produkowany przez trzustkę, pomaga naszym komórkom uzyskać energię z cukrów, które spożywamy. Cukrzyca rozwija się, gdy organizm nie wytwarza insuliny lub nie reaguje na nią skutecznie, pozostawiając zbyt dużo cukru w krwiobiegu. Z czasem cukrzyca może prowadzić do potencjalnie nieodwracalnego uszkodzenia gałki ocznej i pogorszenia wzroku. Jednakże, dbając o poziom cukru we krwi i o oczy, można zapobiec utracie wzroku.

Coroczne badanie oczu jest zalecane dla wszystkich, ale rutynowe badania są jeszcze ważniejsze dla diabetyków. Okuliści mogą wysyłać raporty o stanie zdrowia oczu pacjentów z cukrzycą do lekarza pierwszego kontaktu lub internisty w celu dostosowania leków w razie potrzeby, aby zapobiec powikłaniom.

Jaki jest związek pomiędzy widzeniem a cukrzycą?

Niewyraźne widzenie lub wahania jasności widzenia są często jedną z pierwszych zauważalnych oznak, że cukrzyca zaczęła wpływać na Twoje oczy. Czasami płyn przedostający się do oka powoduje puchnięcie soczewki i zmianę jej kształtu. To z kolei utrudnia skupienie wzroku, powodując zamglone widzenie. Takie objawy mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę oczu lub po prostu wynikać z zaburzeń równowagi poziomu cukru we krwi, które można skorygować poprzez przywrócenie zdrowego poziomu cukru we krwi.

Jeśli zaczniesz zauważać u siebie niewyraźne widzenie, jak najszybciej umów się na wizytę.

oczy

3 sposoby, w jakie cukrzyca wpływa na wzrok

Zaćma

Choć zaćma jest niezwykle powszechna i stanowi część naturalnego procesu starzenia się, osoby z cukrzycą mają tendencję do jej rozwoju na wcześniejszym etapie życia. Zaćma, charakteryzująca się zmętnieniem lub zamgleniem soczewki oka, utrudnia dostęp światła do oka, powodując zamazane widzenie i odblaski. Najlepszą metodą leczenia jest operacja zaćmy, która jest bardzo bezpieczna i skuteczna.

Jaskra

Jaskra odnosi się do grupy chorób oczu charakteryzujących się uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Ponieważ jaskra ma tendencję do wpływania najpierw na widzenie peryferyjne, często pozostaje niezauważona, dopóki nie dojdzie do znacznego uszkodzenia. Jednak rutynowe badania przesiewowe w kierunku jaskry mogą wykryć sygnały ostrzegawcze; wczesne leczenie może zapobiec postępowi choroby i utracie wzroku.

Chociaż nie ma prawdziwego lekarstwa na jaskrę, większość pacjentów z jaskrą z powodzeniem radzi sobie z nią za pomocą specjalnych kropli do oczu, leków, a w niektórych przypadkach, leczenia laserowego lub innych zabiegów chirurgicznych. Im wcześniej jaskra jest zdiagnozowana i zarządzana, tym lepsze są wyniki.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa występuje wtedy, gdy małe naczynia krwionośne na siatkówce (kapilary) ulegają osłabieniu, a następnie balonikowaniu (mikrotętniak) z powodu źle kontrolowanego poziomu cukru we krwi. Wynikające z tego słabe krążenie krwi w tylnej części oka powoduje, że rośnie więcej nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które również krwawią lub przeciekają płynem, co z czasem może prowadzić do powstania tkanki bliznowatej, odwarstwienia siatkówki, a nawet ślepoty.

Często nie ma żadnych objawów aż do zaawansowanego stadium retinopatii cukrzycowej, kiedy to pacjenci mogą zacząć widzieć plamy i brakujące plamy w polu widzenia. Retinopatię można leczyć poprzez operacje i zastrzyki do oczu, ale najlepszym sposobem zapobiegania postępowi tej choroby jest regularne badanie oczu.

Dobrą wiadomością jest to, że cukrzycowej chorobie oczu można często zapobiec dzięki wczesnemu wykrywaniu, właściwemu zarządzaniu cukrzycą i regularnym badaniom oczu pod kątem cukrzycy.