Jak palenie wpływa na widzenie

Palenie szkodzi prawie każdemu układowi w organizmie - w tym oczom.

Chociaż wszyscy jesteśmy świadomi skutków zdrowotnych związanych z paleniem, takich jak rak płuc, choroby serca i złe zęby, niewielu wie o negatywnym wpływie, jaki może ono mieć na nasz wzrok.

Palenie a choroby oczu

Palenie, zwłaszcza wypalanie 20 lub więcej papierosów dziennie przez długi okres czasu, może negatywnie wpływać na wzrok. Dym papierosowy składa się ze związków, które mogą szkodzić zdrowiu i jak wykazano, powodują zmiany w mózgu, które wpływają na obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu.

Dokładniej mówiąc, uzależnienie od tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju chorób uszkadzających wzrok, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa. Co więcej, dym tytoniowy jest substancją drażniącą, która może wywoływać lub nasilać zespół suchego oka. Poniżej zagłębimy się nieco bardziej w każdą z tych dolegliwości.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Palacze są narażeni na wysokie ryzyko rozwoju AMD - schorzenia, które poważnie upośledza widzenie centralne, utrudniając lub uniemożliwiając czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy i kolorów, a u osób w wieku 65 lat i starszych prowadzi do trwałej utraty wzroku. Na szczęście ryzyko to można znacznie zmniejszyć poprzez zaprzestanie palenia tytoniu - nawet jeśli nastąpi to w późniejszym okresie życia.

Zaćma

U nałogowych palaczy dwukrotnie wzrasta ryzyko rozwoju zaćmy, która jest główną przyczyną ślepoty. Zaćma charakteryzuje się zamglonym, niewyraźnym lub podwójnym widzeniem, światłowstrętem i ograniczonym widzeniem w nocy. Jednakże, operacja zaćmy jest powszechna i zastępuje zmętniałą soczewkę sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

palenie

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka, czyli zapalenie centralnej warstwy oka, jest chorobą oczu, która może prowadzić do ślepoty. Stan ten uszkadza ważne struktury oka, zwłaszcza tęczówkę i siatkówkę, i może prowadzić do zaćmy, jaskry i odwarstwienia siatkówki. Palacze mają 2,2 razy większe ryzyko zachorowania na zapalenie błony naczyniowej niż osoby niepalące.

Retinopatia cukrzycowa

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 40 procent, a tym samym zwiększa ryzyko retinopatii. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne w siatkówce, powodując przeciekanie krwi do oka, co - w ciężkich przypadkach - może pozbawić siatkówkę tlenu i doprowadzić do ślepoty.

Suche oczy

Zespół suchego oka jest częstym schorzeniem oczu charakteryzującym się niewystarczającą ilością łez do utrzymania oka w stanie nawilżenia, lub łzy nie składają się z odpowiedniej równowagi wody, lipidów i śluzu, aby utrzymać właściwe nawilżenie. Powszechne objawy obejmują czerwone, swędzące i ziarniste oczy.

Palacze i osoby narażone na bierne palenie nie tylko podwajają ryzyko rozwoju suchego oka, ale także zaostrzają istniejący stan, zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe.

Bierne palenie a choroby oczu

Bierne palenie - które obejmuje dym wydobywający się z końca papierosa, jak również dym wydychany - jest prawie tak samo szkodliwe dla zdrowia i wzroku. Bierne palenie naraża wzrok innych osób na niebezpieczeństwo, szczególnie małych dzieci i niemowląt. Ponadto badania wskazują, że kobiety palące w czasie ciąży narażają noworodka na ryzyko urodzenia się z chorobami oczu lub wadami wzroku, które mogą wpłynąć na jego zdolność uczenia się.

Rzuć palenie, aby uratować swój wzrok

Dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia może mieć natychmiastowy wpływ na Twoje zdrowie - i nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Po zerwaniu z nałogiem organizm sam zacznie się naprawiać, aby zapobiec utracie wzroku. Rzucenie palenia może być trudne, ponieważ wymaga poświęcenia, wsparcia i zaawansowanego planowania.