Zdrowie psychiczne a Twoja wizja

Od 1949 roku jest obchodzony w całych Stanach Zjednoczonych jako sposób na zwrócenie uwagi na znaczenie właściwego zdrowia psychicznego. Tegoroczny temat przewodni to #4Mind4Body. Idea polega na tym, że korzystanie z elementów wokół nas, takich jak ludzie w naszym życiu, wiara, natura, a nawet zwierzęta domowe, może wzmocnić dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia psychicznego.

Czy wiesz, że Twój wzrok może mieć wpływ na Twoje zdrowie psychiczne? Podczas gdy takie czynniki jak stres, trauma i historia rodziny mają wpływ na zdrowie psychiczne, wzrok również może mieć na nie wpływ.

W jaki sposób wzrok wpływa na zdrowie psychiczne?

Niektóre rodzaje chorób oczu i wady wzroku mogą prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak lęk i depresja. Jest to szczególnie częste w przypadku poważnej utraty wzroku. Pacjenci cierpiący na jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej lub retinopatię cukrzycową mogą na przykład doświadczyć łagodnej lub ostrej utraty wzroku. Może to powodować, że codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu, załatwianie spraw, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera czy gotowanie, stają się trudne i bolesne. Kiedy tak się dzieje, może to spowodować utratę niezależności, potencjalnie pozostawiając osobę psychicznie i emocjonalnie zdruzgotaną.

Jak większość zabiegów chirurgicznych, operacja korekcyjna LASIK jest trwała i nieodwracalna. Chociaż ma bardzo wysoki wskaźnik powodzenia, LASIK został uznany za przyczynę depresji i problemów ze zdrowiem psychicznym w kilku przypadkach.

Wzrok dzieci a zdrowie psychiczne

Wykazano, że zwiększony czas korzystania z ekranu wśród dzieci i nastolatków w wieku szkolnym zmniejsza stabilność emocjonalną i powoduje powtarzające się rozproszenie uwagi i trudności w wykonywaniu zadań, zwiększając jednocześnie prawdopodobieństwo rozwoju krótkowzroczności.

operacja oczu

Dzieci z problemami wzrokowymi często doświadczają trudności w szkole. Jeśli nie widzą wyraźnie tablicy lub stale zmagają się z zadaniami domowymi z powodu słabego wzroku, mogą wyładowywać swoją frustrację lub mieć problemy z dogadywaniem się z rówieśnikami.

Radzenie sobie z problemami z widzeniem

Jednym z najważniejszych sposobów radzenia sobie z problemami ze wzrokiem jest świadomość. Zwracanie uwagi na oznaki i objawy - niezależnie od tego, czy pacjent jest dorosły czy dziecko - jest pierwszym ważnym krokiem.

Członkowie rodziny, bliscy przyjaciele, koledzy, rodzice i nauczyciele mogą odegrać ważną rolę w wykrywaniu cierpienia emocjonalnego u osób z problemami wzrokowymi. Zwracaj uwagę na oznaki zmian w zachowaniu, takie jak utrata apetytu, uporczywe zmęczenie lub zmniejszone zainteresowanie ulubionymi zajęciami.

Na szczęście, wiele powszechnych problemów ze wzrokiem można leczyć. Z takimi problemami jak podwójne widzenie, nadwzroczność (dalekowzroczność), krótkowzroczność (krótkowzroczność), amblyopia (leniwe oko) i problemy z widzeniem po wstrząsie można sobie poradzić. Urządzenia do korekcji wzroku, soczewki terapeutyczne, ćwiczenia wzrokowe lub specjalne okulary pryzmatyczne mogą pomóc w zapewnieniu jasności widzenia, której potrzebujesz. Twój główny okulista może pomóc, a terapeuta widzenia lub specjalista od słabego widzenia może mieć znaczący wpływ na jakość Twojego życia.

Jak możesz pomóc

Są pewne rzeczy, które możesz zrobić sam, aby zwiększyć świadomość na temat zdrowia psychicznego:

Mówić głośno

Często samo mówienie o problemach ze zdrowiem psychicznym może być niezwykle wzmacniające. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół lub znajdź lokalną grupę wsparcia. Bądź otwarty i szczery na temat tego, co przeżywasz i rozmawiaj z innymi, którzy przechodzą przez to samo. Pamiętaj: nie jesteś sam.

Jeśli doświadczasz jakichkolwiek nagłych zmian w widzeniu - nawet jeśli są one tymczasowe - porozmawiaj z lekarzem okulistą. Opóźnienie w leczeniu może mieć poważniejsze konsekwencje, więc mów o tym i nie czekaj.

Nawiązuj kontakty towarzyskie

Rozwijanie zdrowych relacji osobistych poprawia zdrowie psychiczne. Osoby z silnymi więzami społecznymi rzadziej doświadczają poważnej depresji, a nawet mogą żyć dłużej. Wyjdź z przyjaciółmi, zapisz się do klubu lub rozważ wolontariat.

Miej zwierzę

Wykazano, że posiadanie zwierzęcia domowego poprawia zdrowie psychiczne i pomaga zwalczać poczucie samotności. Psy przewodnicy mogą być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na utratę wzroku.

Korzystaj z pomocy wizualnych

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym spowodowanych utratą wzroku, pomocne mogą być pomoce wizualne. Urządzenia takie jak lupy lub soczewki teleskopowe mogą powiększać tekst, obrazy i przedmioty, dzięki czemu można je zobaczyć wyraźniej i bardziej szczegółowo.

Dzieci mogą skorzystać z korekcji wzroku, takiej jak okulary, kontakty lub specjalistyczne soczewki dla cięższych przypadków wad refrakcji. Opcją może być również terapia wzroku. Jest to dostosowany do indywidualnych potrzeb program ćwiczeń, który może poprawić i wzmocnić funkcje wzrokowe.

Zawsze rozmawiaj ze swoim okulistą o wszelkich obawach, pytaniach lub zmaganiach.

Dzięki programom takim jak Miesiąc Świadomości Zdrowia Psychicznego (Mental Health Awareness Month), istnieje mniej stygmatów wokół zdrowia psychicznego niż jeszcze kilka dekad temu. Postępy w technologiach medycznych i badaniach naukowych doprowadziły do innowacyjnych rozwiązań w zakresie lepszej opieki nad wzrokiem.