Oto dlaczego nadtlenek wodoru jest doskonałym roztworem do soczewek kontaktowych

Kiedy już wspólnie z lekarzem zdecydujesz, jakiego typu soczewek kontaktowych będziesz potrzebował, nadszedł czas na wybór najbardziej odpowiedniego płynu do soczewek kontaktowych dla Twoich oczu i soczewek.

Istnieją 2 różne rodzaje płynów do soczewek kontaktowych: Multipurpose i oparty na nadtlenku wodoru. Oba usuwają zanieczyszczenia i osady oraz dezynfekują soczewki, ale tylko nadtlenek wodoru jest w stanie przeniknąć do biofilmów mikrobiologicznych, aby zapewnić głębsze czyszczenie. Dodatkową zaletą jest to, że nadtlenek wodoru nie zawiera konserwantów - co jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami lub wrażliwymi oczami.

Roztwory uniwersalne

Roztwory uniwersalne są proste i łatwe w użyciu; tylko jeden roztwór jest potrzebny do płukania, czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania Twoich kontaktów (jak na zdjęciu). Ich wygoda i niski koszt sprawiają, że są one popularnym wyborem.

Roztwór nadtlenku wodoru

Roztwory nadtlenku wodoru, takie jak Clear Care® firmy Alcon lub Refine One Step™ firmy CooperVision, nie zawierają konserwantów ani alergenów. Roztwór ten dokładnie rozbija białka i usuwa osady na soczewkach podczas procesu dezynfekcji, co może być korzystne dla osób, które mają tendencję do gromadzenia się dużej ilości osadów na soczewkach. Co więcej, nadtlenek wodoru jest bardziej skuteczny w walce z acanthamoeba keratitis (infekcją oka, która może prowadzić do ślepoty) niż wszystkie inne rodzaje płynów do soczewek kontaktowych.

soczewki

Ponieważ nadtlenek wodoru jest substancją chemiczną, która powoduje kłucie i pieczenie w kontakcie z okiem, po zdezynfekowaniu soczewek kontaktowych roztwór musi zostać zneutralizowany, aby był zdrowy dla Twoich oczu. Do każdej buteleczki z płynem dołączony jest pionowy pojemnik na soczewki kontaktowe zawierający dysk pokryty platyną, który wchodzi w reakcję chemiczną z nadtlenkiem wodoru, rozkładając go na bezpieczny, niedrażniący, sterylny roztwór soli. W wyniku tej reakcji chemicznej wewnątrz pojemnika powstają pęcherzyki powietrza, które w ciągu kilku godzin ulegają przemianie. Ponieważ dysk neutralizujący z czasem traci swoją skuteczność, bardzo ważne jest, aby regularnie go wymieniać.

Jeśli dojdzie do kontaktu oczu z nadtlenkiem wodoru, należy natychmiast przepłukać je sterylną solą fizjologiczną. Jeśli sól fizjologiczna nie jest dostępna, przemyj oczy wodą lub kroplami sztucznych łez i jak najszybciej udaj się do Dr. Lima. Chociaż jest to bolesne, nie powoduje trwałego uszkodzenia oczu ani wzroku.

Jak to działa?

Aby wyczyścić soczewki, umieść je w przeznaczonym do tego celu pojemniku, który jest świeżo napełniony roztworem nadtlenku wodoru i mocz je przez 6-8 godzin. Może to być proces jedno- lub dwuetapowy, w zależności od produktu. Produkty jednoetapowe zawierają wbudowany neutralizator w pojemniku na soczewki kontaktowe, natomiast produkty dwuetapowe wymagają dodania tabletki neutralizującej do roztworu po zakończeniu czyszczenia.

Pamiętaj, aby nie używać ponownie ani nie uzupełniać roztworu nadtlenku wodoru po jego zneutralizowaniu, ponieważ straci on swoje właściwości dezynfekujące.

Pamiętaj, aby dokładnie osuszać etui pomiędzy kolejnymi użyciami i wymieniać je co 2-3 miesiące, aby zapobiec infekcji.

Ważne jest, aby pamiętać, że roztwory nadtlenku wodoru zamieniają się w niekonserwowaną sól fizjologiczną. Dlatego też, jeśli soczewki kontaktowe są przechowywane przez dłuższy czas (np. dłużej niż kilka dni), bezpieczniej jest rozważyć stosowanie płynów wielofunkcyjnych.

Płyny na bazie nadtlenku wodoru znane są z wyjątkowych właściwości dezynfekujących.