Problemy z oczami

znaczenie łezCzęsto w gabinetach lekarskich słyszymy skargi pacjentów, którzy mówią, że szczypią ich oczy, czują piasek po powiekami, mają czerwone oczy. W wielu przypadkach jest to znak problemów zmęczonego oka. Poza tym często pojawia się również problem suchego oka.

Łzy na zdrowie

W oku człowieka ważną rolę odgrywają między innymi łzy, które biorą udział w powstawaniu obrazu na siatkówce. Poza tym łzy oczyszczają oczy z zanieczyszczeń i odżywiają tą warstwę rogówki, która jest na wierzchu. Suche oko to za mało wydzielających się łez oraz problem ze złym rozprowadzaniem filmu łzowego. Zespół suchego okna oraz zespół oka biurowego to hasła, które pojawiają się dość często w ostatnim czasie. Współczesne warunki pracy i środowiska sprawiają, że z takim problemem musi sobie radzić wiele osób. Do czynników zewnętrznych powodujących powstanie takiego problemu trzeba zaliczyć pracę przy komputerze a także takie elementy jak centralne ogrzewanie czy duża ilość kurzu. Tutaj w grę wchodzi także palenie zarówno bierne jak i czynne. Również wszelkiego rodzaju pyły, spaliny powodują, że oczy mogą czuć się podrażnione. Przez dłuższy czas organizm będzie radził sobie z tymi problemami, ale w końcu może nastąpić przemęczenie i nie będzie już mógł tego zwalczyć. Do tego mogą także dojść czynniki wewnętrzne takie jak problemy alergiczne, nadmierne używanie soczewek czy też przyjmowanie niektórych leków, które mogą wpływać na powstanie suchego oka.

Sztuczne łzy

Aby udało się poradzić z tym problemem trzeba między innymi zatroszczyć się o to, by dobrze rozprowadzać łzy po oku. Ważne by wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy i zwiększać wilgotność pomieszczeń. Niektóre osoby, które są narażone na ten problem powinny mieć od okulisty specjalne krople, którymi będzie można nawilżać oczy. Tak zwane sztuczne łzy mogą się okazać naprawdę pomocne, ponieważ zmniejszą odczuwanie tego problemu i będą zapobiegać pojawieniu się powikłań.

Jaki preparat?

suche okoZanim wybierzemy odpowiedni preparat powinniśmy przeprowadzić specjalne badania okulistyczne. W tej chwili w sprzedaży znajduje się już wiele takich preparatów, które mają różny skład. Trzeba dopasować coś dla siebie, tak by znaleźć środek, który nie będzie miał drażniącego dla nas charakteru i do którego nasz organizm będzie się dobrze przystosowywał. Niektóre takie środki mają różnorakie konserwanty w związku z czym trzeba na nie uważać i sięgać raczej po takie produkty, które mają ograniczoną ilość tych sztucznych składników, które mogą mieć podrażniający charakter.